Ako na nás pôsobia farby

Ako na nás pôsobia farby

Ako na nás pôsobia farby

Teplé – aktivujúce sú žltá, oranžová a červená. Povzbudzujú a oslovujú viac city a emócie. Na druhej strane sú farby studené – pokojné farby – fialová, modrá, zelená, ktoré pôsobia upokojujúco a podporujú rozumové riešenia problémov.

Biela – je farbou čistoty, nevinnosti a dokonalosti. Obsahuje všetky farby, symbolizuje dokonalosť. V našej kultúre je často používaná ako náter na steny, je pôsobivá, vytvára neutrálne pozadie pre nábytok, podlahové krytiny a iné doplnky. Je to však monotónna farba, môže spôsobiť únavu a smutnú náladu, pre niektorých ľudí môže byť rušivá, nakoľko zvýrazňuje nečistotu, škvrny.

Krémová – je v byte neutrálna a mnohostranne využiteľná farba, jej prevaha môže vyvolať pocit nudy, pôsobí nepriaznivo na proces učenia, keďže má skôr utlmujúci účinok.

Červená – všeobecne sa treba vyhýbať červenej farbe na maľovku stien, treba s ňou zaobchádzať premyslene. Pre ľudí so slabou sexualitou, alebo pre ženy, ktoré nemôžu otehotnieť, sa odporúča červená farba do spálne, ale len vo forme doplnkov (červená bielizeň, vankúše, závesy). Príliš silný vplyv červenej vedie k agresivite, ale zároveň môže odblokovať, uvoľniť dlhodobo potláčané pocity. Červená má aj pozitívne impulzy, podporuje imunitný systém, podporuje tvorbu hemoglobínu. Vyhýbajte sa červenej, ak máte problémy s nespavosťou, ale aj vtedy, ak ste vy alebo váš partner náchylnýna podráždenosť, prchkosť, alebo ak je vaše dieťa hyperaktívne.
Niekoľko červených bodov v pracovných priestoroch môže pôsobiť povzbudivo na výkon. Magenta je odtieň, ktorý pôsobí povzbudzujúco na organizačné schopnosti.

Modrá – evokuje pokoj, ticho, uspáva, spomaľuje, pôsobí pozitívne na preťaženú psychiku. Ako základný odtieň do spálne odporúčam svetlomodrú. Pri ťažkostiach so zaspávaním alebo nespavosti zapríčinenej nervozitou, pomáha aj tmavomodrá posteľná bielizeň. Tmavomodrá znižuje krvný tlak a spomaľuje myšlienky, čím ľahšie navodzuje spánok. Svetlomodrá je príjemná očiam, pomáha urovnávať spory. Je to farba uvoľnenia, relaxu, kvôli týmto účinkom je vhodná do kúpeľne. Deti sa v svetlomodrej miestnosti zvyčajne cítia veľmi dobre. Odporúča sa všade tam, kde sú kontraverzie – pôsobí pri zmierňovaní sporov. Pre upokojujúce účinky je vhodná aj do jedální.
Prevaha tmavomodrej je spojená s nedostatočnou činnosťou orgánov, utlmuje psychické procesy a môže vyvolávať letargiu, zníženú výkonnosť, depresiu.

Zelená – harmonizuje naše myšlienky, prináša pokoj našim zmyslom. Pri dlhodobom zaťažení očí, napríklad pri práci na počítači, je dobré robiť si krátke prestávky a uvoľňovať oči pohľadom na zelenú farbu, najlepšie v prírode, ako náhrada môžu poslúžiť zelené závesy, obraz ladený dozelena. V duševnej oblasti posilňuje sebavedomie, vytvára vnútornú rovnováhu. Vhodné je zariadiť si obývacie priestory dostatkom zelenej farby. Nemusí to byť náter na stenách, ale dôležité sú zelené rastliny, kvety ako oáza upokojenia, ale aj tmavozelená sedacia súprava. Zelená je neutrálna liečivá farba – môžete ju použiť bez rozmýšľania.

Oranžová – má silný povzbudzujúci účinok, ako náter na steny ju treba používať opatrne. Jej pozitívne pôsobenie možno využiť v izbe človeka náchylného na depresie. Táto farba rozveseľuje a vnáša do života teplo a radosť. Taktiež ako pri červenej, oranžovú je vhodnejšie použiť na doplnkoch v byte. Oranžová môže pozitívne pôsobiť aj v kuchyni. Ak trpíte nechutenstvom, mohli by ste mať v kuchyni oranžové steny, respektíve obkladačky, ale aj taniere, šálky. S oranžovým nábytkom buďte tiež opatrnejší, lebo sa vymieňa ťažšie ako plagát alebo záves. Vhodné je vyvážiť jej účinky tmavomodrou farbou.
Marhuľovooranžová farba uvoľňuje, vedie k pocitu pohody a ochrany, preto je ideálna do miestností, kde majú ľudia strach, napríklad do čakární zubnej ambulancie.

Žltá – posilňuje životaschopnosť. Znamená otvorenosť svetu, praktický zmysel pre život. Má pozitívny vplyv na deti, pomáha utvárať pocit radosti z učenia, chuti do práce. Žltá farba v izbe vášho dieťaťa (žlté závesy, koberce, steny, plagáty) nielen rozjasní celkovú atmosféru, ale podporuje aj aktivitu, učenie, najmä počítanie a záujem o okolie.

Hnedá – vyvoláva pocit istoty a bezpečia. Je to farba zeme. Hnedé podlahové krytiny, koberce, hnedá sedacia súprava zväčša vyvolávajú pocit pohodlia. Ak máte byt zariadený hnedým nábytkom s prírodnými materiálmi, máte pred očami dostatok tónov. Dnes prirodzene ľudia preferujú drevo ako materiál aj na podlahy, obklady, schodiská. Určite to zútuľňuje domov, avšak priveľa hnedej môže brzdiť tvorivosť a podporuje podriadivosť, submisívnosť. Je vhodné interiér dopĺňať aj živšími farbami.

Ružová – je vhodná ako farba na steny v detskej izbe. Pôsobí príjemne ako náter na steny v miestnostiach, kde vládne hluk a ruch. Pre svoje priateľské pôsobenie sa používa v terapii mladistvých a v rodinnej terapii. Spomaľuje činnosť srdcového svalu, zmierňuje agresivitu.

Tyrkysová – pomáha proti elektromagnetickému smogu, preto sa odporúča ako farba na stenu za televízor. Pre podporné účinky pri rečovom vyjadrovaní, najmä u hanblivých ľudí, patrí tyrkysová na všetky miesta, kde treba veľa písomne a ústne formulovať, napríklad na písací stôl alebo blízko telefónu. Je to vhodná farba v pozadí počítača, na zmiernenie škodlivého žiarenia. Ako náter stien pomáha v kanceláriách, kde treba koncipovať.

Sivá – pre tendenciu utlmiť telesnú energiu a výkonnosť by sa mala používať len úsporne. Posilňuje schopnosť kritiky a silu hodnotenia, preto je vhodná ako farba nábytku v kanceláriách a pri obchodných rokovaniach.

Farebná úprava domova by mala byť individuálnou tvorivou prácou. Uvedené odporúčania sú len všeobecné, nemusíte sa podľa nich riadiť. Dôležité je nájsť akýsi stred medzi tlmivými a povzbudzujúcimi farbami. Prevaha monotónnych farieb na jednej strane a na druhej strane neestetické kombinovanie živých farieb môže pôsobiť negatívne, dráždivo až depresívne.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info